Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Epres - datolyás - fügés álom

Recept 4 pohárra:

4 datolya

4 füge

4 db eper vagy 10 dkg eperdzsem

25 dkg Mascarpone

20 dkg keksz

15 dkg tejföl

cukor

fél citrom leve

1 csomag vaníliás cukor

tejszínhab vagy 250 ml habtejszín

A gyümölcsöket apróra vágjuk, a kekszet apróra törjük, a mascarponét és a tejfölt összekeverjük a vaníliás cukorral, a cukorral és a fél citrom levével. A pohár aljára tesszük a datolyát, majd megszórjuk kekszmorzsával, erre tesszük a mascarponés krémet. A következőkben epret, vagy eperlekvárt, és újra kekszmorzsa és mascarponés krém, a végén a fügével fejezzük be, amelyet a tejszínhabbal zárjuk. Azért isteni ez a recept, mert zseniálisan finom és nagyon egyszerű elkészíteni. 

0 Tovább

A tegnapi tonhalsalátám fügével és datolyával

Tegnap este megéheztünk, erre gyártottam egy isteni finom tonhalsalátát a szerelmemnek és magamnak. Íme a recept:

1 doboz minőségi tonhalkonzerv

1 jégsaláta

10 dkg jégcsapretek

2 db paradicsom

1 db királyfüge

1 db királydatolya

2 db főtt tojás

1 szelet pirítós 

olíva olaj

dió olaj

szezámolaj

majonéz

fekete bors

fél lime leve

A hozzávalókat összevágom, a tojásokat keményre főzőm, majd a kenyeret megpirítom és megkenem olíva olajjal és felkockázom. A tonhalat és a zöldségeket összekeverem, majd hozzáadom a pirítóst, meglocsolom dió és szezám olajjal, majd hozzáadom a fel szeletelt tojásokat, fűszerezem, meglocsolom egy kevés majonézzel, és rácsavarok egy fél citrom levét, majd jól összekeverem. És fogyasztottuk :) Jó étvágyat.

0 Tovább

Babgulyás az elképzeléseim szerint

Tél volt hó nem esett, de jól esett a leves, gondoltam hát egyet és nekiláttam főzni egy finom babgulyást, amely régi szerelem, hiszen a gulyások közül övé a szívem, bár gyerekkori emlékeimben, csupán nagyapámmal való közös főzésekkor és a családi ebédkor került asztalra, hiszen a legtöbb iskolai vagy iskolán túli főzéses, táboros, kirándulásos emlékekben csak a krumpligulyás, és a paprikás krumplik kerülnek elő. De kérdem miért, hiszen oly egyszerű és oly finom, ha babbal feldobjuk, no de mindegy. A krumpligulyást nem szeretem, de megeszem, jóanyám hamis gulyását sem kedvelem, maradok hű híved, oh babgulyás. A babgulyás alapvetően elronthatatlan, és lőn mégis elrontható, ha valaki nem igézi meg a végén egy kis mustárral, amelyet majoránnával keverünk, de fontos a hús és a zöldség, valamint a bab aránya, de még milyen fontos, hiszen húsból sok kell, zöldségből aránylag kevesebb, még babból, ha megfőtt kb. egyenlő arányban kell lenni, de a legfontosabb, hogy a hús minél többfajta legyen, de inkább sertés, mint marha, vagy csirke, de lehet vad is, de akkor keverjük sertéssel. De nézzük, a sertésből miféle, szóval csülök, csonttal együtt, hozzá comb, valamint lapocka, de semmiképp sem tarja. A bab fajtájához nem értek, de a kerekded, közepes méretű, és tarka legyen, de jó a májbab is, de a legjobb az Erzsi bab. A nagyobb típusú babokat, mint pl. a lóbab nem szerettem. A jó minőségű babot a miskolci Búza téri piacon szoktam beszerezni, mert a boltit nem tartom olyan jó minőségűnek, de néha akad ott is megfelelő. Szóval ennyi, akkor nézzük a receptet, amelyet lehet variálni, de én így szeretem:

A recept 4 - 6 személyre:

40 dkg csülökhús és csont

50 dkg sertés comb és lapocka

40 dkg száraz tarka bab

3 - 4 szál sárgarépa

2 szál fehérrépa

15 dkg zeller

20 dkg karalábé

3 - 4 gerezd fokhagyma

2 - 3 fej hagyma

1 - 2 db paradicsom, vagy paradicsompüré (5 - 10 dkg)

1 - 2 db paprika, vagy darált paprika (5 - 10 dkg, ez általában sózott, ilyenkor kevesebb sót használjunk)

1 ek mustár

1 csokor petrezselyem

1 csokor zeller zöld

babérlevél

fehér bors

fekete bors

őrölt kömény

rozmaring

majoránna

füstölt pirospaprika

édesnemes, vagy csemege pirospaprika

sertés zsír

víz

Csipetke, ha teszünk bele:

1 tojás

annyi liszt, amennyit felvesz a tojás

1 csípet só

A hagymát apróra vágom, majd kb. 2 vagy 3 ek zsíron üvegesre dinsztelem, majd hozzáadom a húst és jól átpirítom, majd hozzáadok kb 2 vagy 3 kk pirospaprikát és 1 kk füstölt pirospaprikát majd mikor felolvad, összekeverem, hiszen a pirospaprika csak zsírban oldódik, ezután fűszerezem, hozzáadom a fokhagymát, és a csülköt, felöntöm egy kevés vízzel, majd 15 - 20 perc múltán a combot és a lapockát, majd félpuhára párolom. A zöldségeket felszeletelem, majd a húshoz adom, ekkor beleteszem a petrezselymet és a zellert.

 

A babot puhára főzőm, majd mikor a zöldségek és a hús is megpuhult, hozzáadom a babot, és tovább főzőm. A mustárt kikeverem a majoránnával, és a leveshez adom, és még kb. 5 percig forralom vele. Mikor kész, hagyom még kb. 5 - 10 percig pihenni. Amikor gázon készítem, kicsit másképp készítem, mint mikor szabad tűznél, bográcsban. Lehet bővíteni savanyú káposztával, gyorsabb változat lehet, ha előfőzött konzerv babot is használhatunk. Csipetkével bővíthető, én nem mindig teszek bele. A csipetkét összegyúrjuk, majd belecsipegetjük a levesbe, kb. 15 - 20 perc kell neki, ha nem friss még több időt kíván, ezért figyeljünk oda rá.

 

 

0 Tovább

Reszelt vitaminsaláta télire

Recept 4 személyre:
1 jégcsap retek
1 - 2 fej piros retek
1 szál répa
1 db alma
1 db kígyóuborka
10 dkg sütőtök
10 dkg cékla
só 
fekete bors
1 db citrom leve
1 kk méz
A hozzávalókat lereszelem, majd összekeverem a sóval, a borssal, a mézzel és ráfacsarom a citrom levét, és pirítóssal tálalom. Vitaminbomba és a gyerekek is imádni fogják.

0 Tovább

Régi halételek 4.: Halkolbász


No volna itt egy étel, amit szinte mindenki ismer, hiszen a kolbász, a magyar konyha alapvető étele, de a világ más tájain is megszokott étel. A kolbásznak egyetlen kitétele van, hogy valamilyen mesterséges, vagy természetes, általában bélbe, vagy bőrbe töltött húsdarálék. A húst a leggyakrabban valamilyen négylábú húsával sertés, marha, vagy borjú, de kiváló a vad is, a lényeg, hogy a hús, a zsír (szalonna) és a fűszerek aránya megfelelően legyen elosztva. Ma már egyre kevesebben tudják, hogy igazán kiváló kolbász készülhet halból is, amit már régen is tudtak és élvezték. A következőkben három receptet szeretnék bemutatni, az egyik Rézi Néni Szegedi Szakácskönyvében találtam:

"A megfőtt halnak szedd ki a szálkáját és vágd apróra két áztatott zsemlyével és egy fej vöröshagymával. Ekkor tedd tálba, keverj bele egy darab írósvajat, két egész tojást, citromhéjat, borsot, sót és majoránnát s a nyújtódeszkán készíts belőle ujjnyi hosszú kolbász-kákát, mártsd fölvert tojásba, hengerítsd zsemlyemorzsába és forró vajban süsd ki pirosra.

A másik recept pedig így hangzik, amelynek a neve halkolbász:

"Vágd meg apróra egy-két fontos szép darabját egy csukának, pontynak, süllőnek vagy vizának, minek utána ezt jól megtisztítottad és minden szálkáit gondosan kiszedted; adj hozzá ugyan annyi előbb lereszelt téjben áztatott és kinyomott zsemlyét; vágd meg ezzel ismét, adj hozzá két tojásnyi darab írós vajat, azután egy 4 tojásból és 2 tojásnyi darab írós vajból készült 's meghűlt rántottát és végre egy egész nyers tojást; sózd meg, fűszerezd apróra törött borssal, gyömbérrel, babérlevéllel és kakukkfűvel és mikor folytatott vágás által minden jól megvegyült, formálj belőle ujjnyi vastagságú és hosszúságú kolbászkákat egy zsemlyemorzsában meghintett asztalon és süsd meg ezeket egy kis vajban vagy zsírban tálalás előtt sütőserpenyőben. A' ki  akarja, szardellát vagy sóval megdörzsölt fokhagymát is adhat közébe."

A harmadik recept, amely böjti étel volt, a hal-kolbász:

"Egy szép csuka derekából másfél fontnyit sós vízben megfűzünk aztán éppen olyan darab pontyot veszünk, melyet előbb megsózván lisztben megforgatunk és kirántunk. Mind a két hal szálkáit kiszedjük s tejbe áztatott, de már előbb leszerelt s jól kinyomott zsemlével apróra vágjuk. Eközben írós vajban apróra vágott kevés petrezselymet néhány perczig párolunk s négy tojás székét elhabarjuk. Ez mind egy nagy mozsárba jön, s oly finomra töretik, hogy olyan legyen, mint a tészta, kevés sót és egy késhegynyi borsot is adunk hozzá; majd az egészet egy medenczébe tesszük, három tojás széket és két kanál tejfelt keverünk bele, bele töltjük a fecskendőbe és arasznyi hosszú kolbászokat készítünk, melyek a sütés előtt néhány perczig lágy meleg vízbe tétetnek, aztán vajban szépen megsüttetnek, s melegen adatnak fel az asztalra. Megjegyezendő, hogy a juh beleket, mielőtt megtöltetnének, be kell áztatni és néhányszor meleg vízben kimosni."


Forrás: Régi Magyar Halételek, Máriabesenyő - Gödöllő, Attraktor, 2008

Rézi Néni: Szegedi szakácskönyv, 1919

0 Tovább

Halban Pácolt Ember

blogavatar

Kedves és nyilván bizakodó olvasóm. Két dologhoz nem értettem soha a konyhában, a halhoz és a borhoz. Gondoltam egyet, és arra jutottam, hogy a saját kezembe veszem a sorsom irányítását és belépek egy csodálatos univerzum kapuján, hátrahagyva a húsok világát, és felfedezem a halakét.

Utolsó kommentek